Drewnianego domu, a efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna domu z drewna zależy przede wszystkim od jego właściwości izolacyjnych, a te są niezwykle korzystne. Izolacja odnosi się do odporności drewna na przenikanie ciepła. Wartość izolacyjna takiego materiału jak drewno jest wyższa niż każdego innego materiału budowlanego. Drewniane domy letniskowe są bardzo energooszczędne. Dlaczego? Można to wyjaśnić w prosty sposób: gdy słońce ogrzewa kłody w ciągu dnia, zgromadzone ciepło jest stopniowo uwalniane po pomieszczeniu. W ten sposób konstrukcje drewniane potrzebują znacznie mniejszej ingerencji sprzętu do kontroli temperatury. Ponadto drewniany dom jest już dość ekologiczną opcją dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Co zrobić, aby Twój drewniany dom cechował się większą efektywnością energetyczną? Oto 5 sposobów:
Panele słoneczne
Zamontowanie paneli słonecznych pozwoli na wysoką oszczędność energetyczną. Takie panele zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast energia słoneczna dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to „energia czynna”, która wykorzystuje panele słoneczne do codziennego zasilania domu; drugi rodzaj energii to „energia bierna”, która jest przechowywana do późniejszego wykorzystania. Ważną kwestią jest to, że takie panele są doskonałym źródłem energii elektrycznej nie wywierając przy tym szkodliwego wpływu na środowisko.
Zasłony energooszczędne
Kolejnym metodą na alternatywną energię jest zakup zasłon, czy też rolet energooszczędnych. Nabycie takich przedmiotów to jeden z najtańszych i najprostszych rozwiązań na oszczędność energetyczną. Ciężkie zasłony, czy rolety w znaczny sposób przyczyniają się do redukcji utraty ciepła ̶ nawet o 30% w ciągu roku. Jak to działa? Zasłony, lub rolety zatrzymują ciepło tak, że nie ucieka ono z pomieszczenia, tym samym zmniejszając ilość ciepła, które jest potrzebne do ogrzania domu.
Szczelna konstrukcja
Bardzo prostym sposobem na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz zatrzymanie ciepła w domu jest jego prawidłowe uszczelnienie. Proces uszczelniania budynku jest niezwykle istotny, ponieważ duża ilość ciepła ucieka właśnie przez nieszczelną konstrukcję. Szczelność ścian zdecydowanie odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach. Niestety, w drewnianym domu bardzo często mogą powstać luki, które niestety są powodem wycieku ciepła. Takie konstrukcje można uszczelnić specjalistyczną masą: taśmą rozprężną, lub kitem. Zobacz również Dekarz Warszawa
Piec na biopaliwie
Jeśli rozważamy ogrzewanie domu piecem to warto pomyśleć o wykorzystaniu nietradycyjnego, ale zdrowszego dla środowiska paliwa. Takim paliwem może być biopaliwo, złożone z tłuszczu/oleju roślinnego, czy zwierzęcego. Piec na biopaliwie (inaczej nazywanym piecem na olej) jest realnym sposobem na alternatywną energię, która ogrzeje nasz dom. Ponadto wybór takiego paliwa niesie za sobą mnóstwo zalet jak to, że jest biodegradowalne oraz neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
Woda
Jeśli Twój dom zawiera źródło płynącej wody, czyli jest zbudowany w pobliżu rzeki, czy strumienia to masz szczęście, ponieważ w ten sposób masz szansę wytworzyć energię wodną. Możesz skierować część lub całość strumienia, czy rzeki, aby przepłynęła przez turbinę i zasilała Twój dom. Zalety takiego rozwiązania są ogromne, ponieważ niezależnie od wszystkiego zawsze będzie otrzymywana ta sama ilość energii.