Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 listopad 2023 19:17

Zawał Mięśnia Sercowego: Przyczyny, Objawy, Pierwsza Pomoc i Leczenie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zawał Mięśnia Sercowego Zawał Mięśnia Sercowego fot: pexels

Zawał serca jest poważnym stanem medycznym, który może zagrażać życiu. Charakteryzuje się martwicą mięśnia sercowego spowodowaną przez niedokrwienie tkanek, które następuje, gdy tętnica wieńcowa zostaje zablokowana, uniemożliwiając dopływ krwi do serca​​.

Przyczyny

Zawał serca często rozwija się na tle choroby wieńcowej związanej z miażdżycą tętnic wieńcowych. W 90% przypadków jest on spowodowany przez zakrzep powstały w miejscu zwężonym przez ognisko miażdżycy. Do rzadszych przyczyn zalicza się nagły skurcz naczyń, wrodzone wady naczyń wieńcowych, kardiomiopatię przerostową, wady zastawek serca, zatrucie czadem, przedawkowanie narkotyków, czy zator tętnicy wieńcowej​​.

Czynniki ryzyka obejmują m.in.:

  • Starszy wiek

  • Płeć męska

  • Palenie tytoniu

  • Wysoki poziom cholesterolu

  • Nadciśnienie tętnicze

  • Cukrzyca

  • Nadwaga

  • Obciążony wywiad rodzinny

  • Przebyty wcześniej zawał serca​​.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest silny ból za mostkiem, który może promieniować do szyi, żuchwy, lewej ręki, a także objawy takie jak nudności, wymioty, bladość, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, osłabienie, zawroty głowy, czy duszność​​.

Diagnostyka

Rozpoznanie zawału opiera się na wywiadzie, potwierdzeniu czynników ryzyka, badaniach przedmiotowych, obrazowych i biochemicznych. Kluczowe są badanie EKG, oznaczenie troponiny, echokardiografia, a także koronarografia i tomografia komputerowa serca​​.

Leczenie

Leczenie zawału serca polega na przywróceniu przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. Obejmuje podanie kwasu acetylosalicylowego, klopidogrelu, angioplastykę tętnic wieńcowych lub pomostowanie aortalno-wieńcowe. Rehabilitacja kardiologiczna jest niezbędna w powrocie do zdrowia​​.

Profilaktyka

Profilaktyka pierwotna obejmuje aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, redukcję nadwagi, zaprzestanie palenia tytoniu oraz leczenie hipercholesterolemii i nadciśnienia. Profilaktyka wtórna jest skierowana do osób, które przebyły zawał serca, i polega na zmianie stylu życia, regularnych badaniach oraz leczeniu zapobiegającym kolejnym zawałom​​.

Warto zapamiętać.

  • Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a liczba zgonów może wzrosnąć do 23,6 mln do 2030 roku​​.

 

Zawał mięśnia sercowego jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Każdy epizod związany z bólem w klatce piersiowej może zakończyć się Nagłym Zatrzymaniem Krążęnia, wtedy umiejętności świadków zdarzenia są na wagę złota ponieważ powinni oni rozpocząć prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej i użyć Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). Tutaj teoria niestety nie wystarczy, aby nabyć umiejętności z zakresu prowadzenia RKO należy zapisać się na porządny kurs pierwszej pomocy i pod okiem instruktorów wielokrotnie przećwiczyć te procedury udzielania pomocy.