Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 lipiec 2022 10:14

Zatkany nos bez kataru – jak to możliwe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Uczucie zatkanego nosa Uczucie zatkanego nosa pixabay

Uczucie zatkanego nosa bez kataru może być objawem wielu chorób. Nie należy tego symptomu lekceważyć. Przyczyna zawsze wymaga diagnostyki i leczenia, a brak reakcji może doprowadzić do powikłań. Dowiedz się więcej na temat możliwych powodów uczucia zatkanego nosa przy jednoczesnym braku kataru.

 

Brak kataru a zatkany nos – jakie mogą być tego przyczyny?

Zatkany nos i jednocześnie brak kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. To jedna z najczęstszych przyczyn, kiedy pojawia się uczucie zatkanego nosa bez kataru. Przewlekłe zapalenie zatok jest dolegliwością, która może rozwinąć się na przykład na tle alergicznym. Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia wziewna, a konkretnie związany z nią chroniczny katar i stan zapalny błon śluzowych nosa, może prowadzić do zapalenia zatok [1], które staje się przewlekłe. Zatkany nos bez kataru może też być objawem towarzyszącym polipom w nosie i zatokach przynosowych lub skrzywienia przegrody nosowej [2].

Uczucie zatkanego nosa bez kataru – jeden z objawów alergii

Uczucie zatkanego nosa często występuje w przebiegu reakcji alergicznej. Zazwyczaj pojawia się wówczas katar, ale gdy kontakt z alergenami powtarza się, może dojść do całkowitego zatkania przewodów nosowych i wydzielina przestaje się wydobywać (nie ma objawów kataru, ale nos nadal jest zatkany). Alergie wziewne powodują stan zapalny w miejscu kontaktu z alergenem, który objawia się obrzękiem błony śluzowej nosa. Taka reakcja może być spowodowana przez pyłki drzew, traw i chwastów, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni [3]. Charakterystyczne objawy alergii wziewnych to wodnisty katar (tzw. katar sienny), łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek, kichanie. Nieco rzadziej pojawia się uczucie zatkanego nosa bez kataru, ale jest ono w przebiegu alergii możliwe.

Zatkany nos bez kataru – jak leczyć tę dolegliwość?

Jeśli uczuciu zatkanego nosa nie towarzysz katar, kluczowe jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej przewodów nosowych. Można w tym celu zastosować spray do nosa z kortykosteroidami, np. Nasometin Control*, który jest przeznaczony dla osób dorosłych i odpowiedni zwłaszcza przy uczuciu zatkanego nosa towarzyszącemu alergiom. Nasometin ma wygodne, poręczne opakowanie; zmieści się w nawet niewielkiej torebce. Jednak aplikacja wystarczy na cały dzień [4]. Zaleca się również konsultację z lekarzem i odpowiednią diagnostykę, która pomoże ustalić przyczynę uczucia zatkanego nosa w przypadku alergii – określić rodzaj alergenów, tak by łatwiej było ich unikać. Rekomendowane jest również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych [5] oraz rozważenie zastosowania immunoterapii alergenowej. Należy jednak pamiętać, że ta metoda przynosi efekty dopiero po kilku miesiącach kontynuowania leczenia, dlatego w jego trakcie zaleca się nadal stosować leki przeciwhistaminowe i spraye do nosa z kortykosteroidami.

W przypadku gdy przyczyną uczucia zatkanego nosa jest przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (trwające powyżej 12 tygodni), wskazana jest wizyta u laryngologa i poszerzona diagnostyka obejmująca tomografie zatok przynosowych i rynoskopię [6]. Przewlekłe zapalenie zatok jest oporne na leczenie zachowawcze. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne, które pozwala udrożnić zatoki.

Jak radzić sobie z uczuciem zatkanego nosa domowymi sposobami?

Dobrym domowym sposobem na zatkany nos są inhalację z dodatkiem olejków eterycznych, np. olejku miętowego, sosnowego lub eukaliptusowego. Można też stosować maści z zawartością mentolu, który ułatwia oddychanie. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym.

Przypisy:

1. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

2. B. Skotnicka, Zaburzenia drożności nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76485,zaburzenia-droznosci-nosa, data dostępu 14.03.2022.

3. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 11.03.2022.

4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

5. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

6. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.

 

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

>