Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 październik 2022 12:26

Podstawowe narzędzia i sprzęty protetyczne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cementy stomatologiczne cementy stomatologiczne pixabay

Gabinety zajmujące się dziedziną, jaką jest protetyka, wymagają wielu urządzeń i materiałów stomatologicznych. Wykonywanie modeli gipsowych, charakteryzacja protez, odlewanie detali oraz wiele indywidualnych etapów produkcji sprawiają, że ilość przyrządów potrzebnych do wszystkich działań jest naprawdę ogromna.

Jakie są najważniejsze narzędzia i akcesoria protetyczne, bez których pracownia protetyczna nie będzie funkcjonować? Odpowiadamy!

Stół protetyczny

Stół protetyczny to miejsce, przy którym technik spędza najwięcej czasu. Składa się on z lampy LED, kopytka do wyciągu, dmuchawki na sprężone powietrze, mikrosilnika protetycznego oraz wyciągu. Przy pracach protetycznych wytwarza się duża ilość pyłów, brudów i opiłków. Może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu. Rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia, jakim jest wyciąg protetyczny, który będzie dbał o czystość powietrza i chronił przed zbyt dużym nagromadzeniem pyłów.

Materiały do retrakcji

Retrakcja dziąsła polega na czasowym odchyleniu brzegu dziąsłowego, aby uzyskać dostęp do czystej i suchej szczeliny dziąsłowej. Ułatwia to pracę przy pobieraniu wycisków, wykonywaniu licówek porcelanowych, cementowaniu oraz w każdej innej sytuacji, kiedy dziąsło musi być odsłonięte. Materiały do retrakcji używane przez specjalistów to nici i pasty dostępne w opakowaniach różnej wielkości.

Cementy stomatologiczne

Zastosowań, jakie mają cementy stomatologiczne, jest wiele. Mogą one służyć jako wypełnienie tymczasowe podczas leczenia kanałowego, cementowania zęba, ubytków i stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wiele rodzajów cementów:

  • kompozytowe;

  • cynkowo-fosforanowe;

  • karboksylowe;

  • tymczasowe i stałe.

Każdy z nich różni się właściwościami i przeznaczeniem. Tak wielka różnorodność daje jeszcze większą precyzję, na którą mogą sobie pozwolić pracownicy w gabinecie protetycznym.

Masa wyciskowa

Wyciskiem nazywa się dokładną odbitkę obszaru jamy ustnej, do którego będzie przeznaczona proteza. Aby ją otrzymać, potrzebna jest masa wyciskowa, która pozwala dokładnie odwzorować pole protetyczne. Przez to, że substancja styka się z żywą tkanką, musi mieć ona określone właściwości- przyjemny smak i zapach, łatwość wkładania i wyjmowania oraz nieszkodliwość dla organizmu.

Dział stomatologii, jakim jest protetyka, wymaga odpowiedniego sprzętu przy prowadzeniu własnej działalności. Precyzyjne wykonywanie protez to niezmiernie trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego profesjonalne wyposażenie najwyższej jakości sprawi, że ta praca zostanie ułatwiona w znaczącym stopniu.