Wydrukuj tę stronę
środa, 21 luty 2024 17:30

Palenie papierosów a cukrzyca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
palenie papierosów palenie papierosów mat.prasowe

Cukrzyca jest jednym z głównych i powszechnie występujących zaburzeń wśród zespołu chorób cywilizacyjnych. Statystyki światowe wskazują, że już 1 na 10 dorosłych osób choruje na cukrzycę, a ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Szacuje się również, że ok. 50% osób z cukrzycą nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Prognozy badaczy wskazują, że do 2030 roku populacja chorych na cukrzycę osiągnie nawet 360 mln wśród całej ludzkości.

 

Palenie papierosów jest poważnym zagrożeniem dla osób cierpiących na cukrzycę. Stopień zagrożenia jest silnie uzależniony od ilości palonych papierosów oraz tego, czy mówimy o paleniu aktywnym lub biernym.  W Polsce każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie, którzy są narażeni na dym, a co za tym idzie — toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Nawet po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na cukrzycę pozostaje podwyższone przez ok. 5-10 lat, a dopiero z czasem stopniowo maleje. Jednak osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca, udar mózgu i zwiększone ryzyko zgonu, a palenie papierosów tylko pogarsza ten stan.

Palenie papierosów to działanie szkodliwe dla zdrowia

Obecnie wiadomo już na pewno, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Mimo wielu prób przekonania ludzi do tego, żeby rzucili palenie, nadal jedna trzecia Polaków sięga po papierosy. Niestety, w tej grupie często są również osoby z cukrzycą.

Dym tytoniowy, który zawiera wiele substancji rakotwórczych, jest bardzo uzależniający, głównie dzięki nikotynie, która dostaje się do mózgu już po kilku sekundach od wciągnięcia dymu. Palenie tytoniu jest główną przyczyną nowotworów, chorób serca oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Palenie papierosów a cukrzyca

Palenie papierosów jest szkodliwe nawet wśród osób, które są zdrowe, a w połączeniu z różnymi chorobami, w tym cukrzycą, wywiera ono jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ. Osoby, które mają cukrzycę, szczególnie jeśli nie kontrolują swojej choroby, narażają się tym samym na przyspieszony rozwój miażdżycy, co może prowadzić do chorób:

  • serca,
  • mózgu,
  • nóg.

Cukrzyca już sama w sobie zwiększa ryzyko miażdżycy, a palenie tytoniu jeszcze bardziej przyspiesza ten proces. Cukrzyca typu 2 często wiąże się z dodatkowymi czynnikami ryzyka, do których zalicza się np. nadciśnienie i nieprawidłowe poziomy lipidów, co dodatkowo obciąża serce oraz naczynia krwionośne. Połączenie tych czynników z paleniem papierosów to stan, który przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Przeprowadzone badania wykazały, że u kobiet, które wypalają powyżej 25 papierosów dziennie porównując z osobami, które nigdy nie paliły, może rozwinąć się cukrzyca. Badanie dotyczące mężczyzn wykazało podobne zależności. Wywnioskowano, że palenie papierosów może źle wpływać na optymalne działanie insuliny, oraz że nieprawidłowo wpływa na wyrównanie cukrzycy.

Wpływ palenia papierosów na cukrzycę. 

Ważnym krokiem, jeśli chodzi o zapobieganie wystąpieniu powikłań typowych dla cukrzycy oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia, jest rezygnacja z palenia. Osoby, które borykają się z problemem w postaci cukrzycy, powinny szukać wsparcia i skutecznych strategii rzucenia nałogu u specjalistów ds. zdrowia, a społeczeństwo powinno dążyć do edukacji i profilaktyki w celu zmniejszenia liczby palaczy.

Źródła: