Wydrukuj tę stronę
środa, 13 październik 2021 12:56

Natrętne myśli - zaburzenie psychiczne, z którym można wygrać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
natrętne niechciane myśli natrętne niechciane myśli pixabay

Nerwica natręctw - etiologia zaburzenia

Natrętne myśli są jednym z zaburzeń psychicznych, które występowało w społeczeństwie od wieków.

W dzisiejszych czasach również utrudnia życie wielu ludziom. Na pojawienie się niechcianych, natrętnych myśli może mieć wpływ życie w stresie, dążenie do osiągnięcia różnych celów i wykonania wielu zadań w sposób perfekcjonistyczny, które czasowo wzajemnie się na siebie nakładają, przy czym dana osoba nie znajduje chwili na odpoczynek i relaks. Problem może stanowić również brak odpowiedniego wsparcia ze strony rodziny, czy przyjaciół. Istnieje także wiele innych czynników (plasujących się w sferze psychologicznej lub organicznej) które mogą wpłynąć na wystąpienie nerwicy natręctw. Jeden z możliwych mechanizmów jej powstawania stanowią nieprawidłowości w wydzielaniu niektórych neuroprzekaźników w mózgu. Zaburzenie to dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, starszych dzieci, młodzieży, dorosłych i osób w starszym wieku.

Kiedy więc zauważymy u siebie niepokojące objawy, jak np. natrętne niechciane myśli lub przymus powtarzania określonej czynności (np. wielokrotne mycie rąk, sprawdzanie po kilkanaście razy, czy na pewno zakręciliśmy kurki z gazem, przymusowe, ciągłe przekładanie rzeczy, aby ułożone były w idealnym porządku) powinniśmy zdecydowanie szukać pomocy. Nerwicę natręctw można bowiem skutecznie leczyć, a objawy pozostawione same sobie mogą się pogłębić i jeszcze bardziej obniżyć nasz komfort życia.

Objawy nerwicy natręctw

Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ang. skrót - OCD - obsessive-compulsive disorder, ). Charakterystyczne dla niej jest występowanie u danej osoby obsesyjnych myśli lub przymusowych (kompulsyjnych) zachowań. Człowiek dotknięty tą przypadłością nie może powstrzymać się od natrętnego myślenia o pewnych sytuacjach, czy rzeczach lub/i od wykonywania określonych czynności. Paradoksem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest fakt, iż próby powstrzymywania się od wykonywania przymusowej czynności sprawiają, że objawy występują z większym natężeniem. Natrętne myśli mogą dotyczyć różnych aspektów życia danej osoby. Często dotyczą one czystości ciała, możliwości zachorowania na groźną chorobę, religii, seksu, czy spraw związanych ze społecznym tabu, co jest tym bardziej przykre dla pacjenta. W przypadku przymusowych zachowań wykonanie danej czynności sprawia choremu jedynie chwilowe uspokojenie, po czym w krótkim czasie musi on wykonać ją jeszcze wielokrotnie ponieważ nie wykonanie czynności generuje silny lęk.

Nerwica natręctw uniemożliwia choremu codzienne normalne funkcjonowanie w domu, czy w pracy, gdyż umysł skupiony jest na natrętnych myślach lub czynnościach, które pochłaniają mnóstwo czasu.

Leczenie nerwicy natręctw

W leczeniu natrętnych myśli i kompulsyjnych zachowań stosuje się psychoterapię oraz farmakoterapię i najczęściej stosuje się obie terapie łącznie. Psychiatra po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, rozpoznaniu problemu i postawieniu diagnozy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych przepisze odpowiednie leki i skieruje pacjenta na terapię u psychoterapeuty lub psychologa. W nerwicy natręctw najczęściej stosuje się leki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, które łagodzą objawy zaburzenia, terapia natomiast pozwoli wniknąć w psychologiczne źródło problemów i poznać techniki umożliwiające pozbycie się natrętnych myśli.

W celu zdiagnozowaniu swojego problemu można skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się nerwicą natręctw np. lekarzy i terapeutów Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia LUX MED, będącą wysokospecjalistyczną poradnią psychiatryczno-psychologiczną. W połączeniu z pozytywnym nastawieniem osoby dotkniętej OCD do podjętego leczenia wygranie z uciążliwym zaburzeniem nerwicy natręctw stanowi tylko kwestię czasu.