Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31

Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Centrum Medyczne DCG we Wrocławiu Centrum Medyczne DCG we Wrocławiu pixabay

Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

Choć wizyta u chirurga może niektórych napawać lękiem, jednak są zaburzenia, które można szybko i skutecznie wyleczyć, dzięki jego pomocy. Kiedy należy wybrać się na konsultację do tego specjalisty? Odpowiedź w tym artykule.

Czym zajmuje się chirurg

Chirurgia to dział medycyny obejmujący leczenie operacyjne oraz zachowawcze. Obecnie poza chirurgią ogólną można wyróżnić wiele specjalistycznych dziedzin między innymi kardiochirurgię, chirurgię naczyniową, czy ginekologiczną.

Chirurgia ogólna to najobszerniejsza dziedzina i zajmuje się operacjami na całym obszarze ciała. Co więcej, chirurg ogólny przeprowadza zarówno drobne zabiegi, jak  np. zszycie rany, po skomplikowane operacje np. układu pokarmowego.

Choć często może się wydawać, że wizyta u chirurga jest ostatecznością, jednak specjalista ten niesie pomoc również w drobniejszych problemach, takich jak wrastające paznokcie, odciski, gangliony, tłuszczaki, ostroga piętowa, cieśń nadgarstka, czy chęć pozbycia się blizn pooperacyjnych.

Ganglion nieprzyjemna dolegliwość stawów

Ganglion, czyli torbiel galaretowata, jest to guzek na powierzchni ręki, nadgarstka lub stopy. Powstaje w wyniku uwypuklenia się torebki stawowej lub pochewki ścięgna i jest bezpośrednio połączona ze stawem, lub okolicą ścięgna, które są nadmiernie wypełnione płynem. Płyn ten zaczyna się zbierać poza przestrzenią stawową, tworząc torbiel. Gangliony mogą mieć różne rozmiary, małe – wielkości grochu, większe zaś orzecha włoskiego. Ganglion pokryty jest skórą, a przy dotyku może się lekko przesuwać. Choć nie jest niebezpieczny, może powodować dyskomfort i upośledzać ruchomość stawu. Zmianę taką można szybko usunąć, dzięki prostemu zabiegowi chirurgicznemu.

W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą. Więcej informacji na temat usunięcia ganglionu znajdziesz na stronie Centrum Medycznego DCG we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/ganglion-operacja.html.

Ostroga piętowa – bolesna zmiana utrudniająca chodzenie

Ostroga piętowa to kilkumilimetrowe wyrostki kostne w okolicy guza piętowego kości piętowej. Do powstania zmian zwyrodnieniowych zazwyczaj dochodzi w wyniku licznych mikrourazów, które powodują przewlekłe stany zapalne. Przyczyny mikrourazów są zazwyczaj bardzo błahe, źle dobrane obuwie, przeciążenie podczas uprawiania sportów, bieganie po twardej powierzchni w niewłaściwe dobranych butach sportowych, a także nadwaga czy płaskostopie.

Ostroga piętowa to bolesna zmiana, która z czasem się nasila. W zaawansowanym stadium powoduje silne bóle, nie tylko podczas chodzenia, lecz zakładania butów, czy siedzenia lub leżenia. Dlatego nie warto czekać, aż problem się rozwinie i przy pierwszych objawach dolegliwości skonsultować się ze specjalistą.

Zamianę zwyrodnieniową można skutecznie usunąć, stosując ostrzykiwanie ostrogi specjalnym preparatem działającym przeciwzapalnie.

Cieśń nadgarstka – zaburzenia w przewodzeniu nerwowym

Osłabienie uchwytu, brak precyzji i osłabienie ruchów ręki, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść, wypadanie z dłoni przedmiotów, zanik mięśni kłębu kciuka, mrowienie w okolicach palców, szczególnie kciuka, wskazującego i serdecznego to wszystko są objawy zespołu cieśni nadgarstka. Jest to choroba, w której nerw pośrodkowy w wyniku ucisku lub obrzęku jest niedokrwiony, co prowadzi do zaburzeń w przewodnictwie nerwowym. Może być to spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów lub w wyniku powtarzanych niemal codziennie czynności, które osłabiają nadgarstek, np. u osób pracujących w fabryce, oraz osób, których narzędziem pracy jest komputer, lub grających na instrumencie.

Początkowo objawy cieśni nadgarstka są dość łagodne, jednak z czasem ból może promieniować i powodować problemy ze snem, dochodzi również do zaników mięśni w obrębie kłębu kciuka oraz poważnych zmian w obrębie nerwu pośrodkowego.

Zabieg umożliwia szybkie i skuteczne leczenia zespołu. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Polega na nacięciu troczków zginacza, co łagodzi ucisk na nerw. Niezwykle istotna po zabiegu jest również rehabilitacja ręki, by odzyskała pełną sprawność.