Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 październik 2022 13:39

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dentysta dentysta pixabay

Niezależnie od tego czy pracujemy w biurze czy w magazynie, wszędzie tam gdzie mamy dostęp do łazienki możemy dbać o higienę, w szczególności naszych zębów.

Statystyczny Polak w pracy spędza nie mniej niż 8 godzin dziennie. Zakładając, że przez 7 godzin każdego dnia śpi, praca zajmuje niema połowę czasu jego codziennej aktywności. Gdy dodamy do tego dojazdy do pracy i nadgodziny to w wielu przypadkach okaże się, że poza domem jesteśmy dziennie około 10 z pozostałych 17 godzin. To też w trakcie pracy powinniśmy dbać o podstawy naszej higieny. Nie chodzi tu tylko o ręce i twarz, ale również o zęby. Jak możemy zadbać o nie w miejscu pracy?

Myj zęby w pracy

Przede wszystkim szczotkując je po każdym posiłku w pracy. Niewiadomo dlaczego szczotkowanie zębów w pracy jest dla nas trudne. Boimy się, że ktoś dziwnie nas oceny, ciekawskich spojrzeń, komentarzy, stresujemy się, brakuje nam czasu. W praktyce jednak na szczotkowanie wystarczy nam standardowa 5 minutowa przerwa, którą przecież każdy z nas ma do wykorzystania kilkukrotnie w ciągu całego dnia pracy. Przeznaczmy więc jedną z nich na szczotkowanie zębów. Najlepiej tą, którą będzie następna po przerwie na posiłek. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku dotyczy także posiłków w pracy. Szczególnie w trakcie pracy bowiem podjadamy, czy też sięgamy po pokarmy dużo gorszej jakości niż te, które przygotowujemy sobie w domu.

Odrzuć złe nawyki

Drugim wrogiem naszych zębów są złe nawyki. Wielu z nas przejawia je głownie w pracy. Stres, nerwy, zmęczenie, każdy z nich może aktywować u nas różnego rodzaju niekorzystne nawyki np. gryzienie ołówka lub długopisu. Z pozoru niegroźna czynność może powodować ułamanie lub ukruszenie zęba. W trakcie podgryzania ołówka czy długopisu wystawiamy swoje zęby na działanie długotrwałych sił, z którymi nie miały one wcześniej do czynienia. Nasze zęby nie zostały zaprojektowane do mielenia twardych przedmiotów, to też mogą zwyczajnie się poddać. Niekorzystnym nawykiem jest również podpieranie brody. Nawyk ten sprzyja zgrzytaniu zębów, które także może powodować bezpośrednie uszkodzenie szkliwa lub ułamanie się zębów.

Wyjmij palce z ust

W pracy najczęściej ślinimy palce. Jak to? Wytłumaczenie jest proste. Ślinimy końcówki palców by rozdzielić złączone kartki lub opakowania foliowe. Ślinimy palce by chwycić drobne elementy itd. Wkładając palce do ust transportujemy do jamy ustnej całą paletę bakterii, którą zebrały za dnia nasze ręce. Bakterie z toalety, z klamek, z różnego rodzaju przedmiotów, wszystko to poprzez palce przenosimy do ust na nasze zęby i dziąsła.

Skończ z niezdrowymi przekąskami

Rzadko kto z nas jest w stanie przestrzegać diety w miejscu pracy lub odżywiać się produktami wysokiej jakości. Zwykle w czasie pracy sięgamy po szybkie przekąski, które bez trudu kupimy w każdym pobliskim sklepie. Niestety przekąski te nie są zbytnio bogate w minerały i witaminy. Nic zatem dziwnego, że o ilość spożywanych przekąsek pyta często dentysta lecząc próchnicę naszych zębów. Na domiar złego, szczególnie w czasie pracy lubimy coś podgryzać. Nieustanne żucie pokarmów sprawia, że nasze zęby są długotrwale nastawione na działanie bakterii. W pracy warto zatem jeść rzadziej, ograniczyć się jednego lub dwóch posiłków, po których będziemy szczotkować zęby. Jeśli jednak musimy coś podgryzać to niech będą to owoce lub warzywa.

Odstaw kawę

Dla wielu nas kawa to nieodzowny element pracy. W czasie pracy pijemy co najmniej jedną kawę. Kawa pobudza nas do działania, ale ma też zły wpływ na nasze zęby, wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest budulcem naszych zębów. Nieco lepszym napojem jest herbata, ale ta z kolei powoduje, że na naszych zębach tworzy się osad. Również napoje gazowane, zawierające cukier, czyli większość z nich, nie będą dobrą alternatywą. Cukier to bowiem pokarm dla bakterii próchnicy. Co wiec pić? Najlepiej wodę mineralną.