Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 styczeń 2022 20:30

Choroba dwubiegunowa - jak sobie poradzić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
choroba dwubiegunowa choroba dwubiegunowa pixabay

Choroba ta bywa często mylona z innymi zaburzeniami natury psychicznej, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą złożonością.

 

Cierpi na nią coraz większa ilość polek i polaków, zaś czynnikami wpływającymi na możliwość jej rozwinięcia się, jest stres, nieodpowiedni partner/partnerka, czy nieuregulowany tryb dobowy. Mowa oczywiście o chorobie dwubiegunowej, czyli schorzeniu, które potrafi rozbijać całe rodziny, gdyż chorzy nie są w stanie zrozumieć zachowania chorej. Czym charakteryzuje się ta choroba i czy można sobie z nią poradzić?

Czym jest choroba dwubiegunowa?

Mianem choroby dwubiegunowej określa się psychozę maniakalno-depresyjną, która wyróżnia się występowaniem zmienności nastrojów z depresją i manią. Warto podkreślić, że choroba dwubiegunowa ma charakter cykliczny i epizody manii i depresji przeplatają się na zmianę. Co więcej, pomiędzy poszczególnymi etapami choroby dochodzi do jej remisji, dlatego często potrafi być ona bagatelizowana i tłumaczona przepracowaniem i zmęczeniem.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) bywa także nazywana psychozą maniakalno-depresyją, lub z angielskiego bipolar. Zmienność nastrojów i etapy depresyjne potrafią skutecznie zaburzyć komfortowe życie osoby chorej, zburzyć jej relacje z bliskimi i uniemożliwić normalne funkcjonowanie zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Jakie są przyczyny choroby dwubiegunowej

Jeśli chodzi o przyczyny wystąpienia choroby dwubiegunowej, to jest ich naprawdę sporo. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest oczywiście podatność genetyczna na to schorzenie. Jeżeli jedno z rodziców cierpi na tę przypadłość, to istnieje 75% szans na to, że dziecko odziedziczy predyspozycje do zapadnięcia na chorobę dwubiegunową.

Warto podkreślić, że choroba ta może mieć zarówno podłoże fizyczne ( zaburzona praca neuroprzekaźników), jak i czystko psychologiczne, kiedy to słaba konstrukcja psychiczna przyczynia się do rozwoju choroby. Na ChAD szczególnie narażone są osoby, które mają stresujący tryb życia, przeżyły jakąś traumę (śmierć bliskiej osoby), mają nieuregulowany rytm dobowy, nie są w stanie poradzić sobie z napięciem i stresem. To właśnie dlatego wcale nie trzeba mieć w rodzinie osoby chorej, aby samemu zapaść na tę przypadłość.

W jaki sposób radzić sobie z ChAD?

Nieleczona choroba dwubiegunowa prowadzi do poważnych problemów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby szybko rozpoznać chorobę i wdrożyć jej skuteczne leczenie. Już sama świadomość tego, że jest się chorym, pomaga zrozumieć ChAD oraz rozpocząć radzenie sobie z chorobą.

Psycholog oraz farmakoterapia potrafią skutecznie zwalczać epizodyczność choroby, zaś otaczanie się życzliwymi ludźmi oraz zrozumienie, umożliwia wygaszenie choroby do absolutnego minimum. To właśnie z tego powodu odpowiedni psycholog jest kluczem do wyjścia z koła ciągłych epizodów euforii i depresji, które niszczą chorego i jego relację z bliskimi.

Choroba afektywna dwubiegunowa to dziś dla wielu osób problem, który burzy ich spokój i porządek w życiu, dlatego warto wiedzieć, że istnieją skutecznej sposoby na wygaszenie epizodów i powrót do normalności.