Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 luty 2022 18:31

10 najczęściej zadawanych pytań o żywienie niemowlaka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Żywienie niemowlaka Żywienie niemowlaka pixabay

Podczas wprowadzania produktów stałych do diety niemowlaka w głowach rodziców rodzi się mnóstwo pytań o to, jak powinno wyglądać żywienie niemowlaka. Okazuje się, że nie zawsze rozszerzanie diety dziecka jest proste i oczywiste. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.

 

Co podawać dziecku do picia?

W pierwszych 6. miesiącach życia dziecko powinno otrzymywać pokarm matki lub w razie konieczności mleko modyfikowane. Nie ma potrzeby podawania niemowlakowi żadnych innych płynów. W trakcie rozpoczęcia wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka podajemy mu do picia wyłącznie wodę. Nie zaleca się podawania herbatek, soków lub kompotu. Najlepsza dla dziecka jest woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana. Można podać wodę z kranu, ale tylko po przegotowaniu.

Czy pierwsze podać warzywa, czy owoce?

Żywienie niemowlaka powinno odbywać się w oparciu o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Warto, aby pierwszym posiłkiem dziecka były warzywa. Dziecko poznając nowe, wytrawne smaki warzyw, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe od samego początku. Jeśli dziecko polubi smak warzyw, w późniejszym okresie nie będzie miało problemu ze spożywaniem zbilansowanych posiłków, zawierających także warzywa. Owoce również zawierają wartościowe składniki, ale powinny być wprowadzone do diety dziecka w następnym kroku.

Co oznacza skrót BLW?

Skrót ten wiąże się z nazwą metody wprowadzania posiłków stałych do diety dziecka. Oznacza on po angielsku Baby led Weaning, co zostało przetłumaczone na polski jako Bobas Lubi Wybór. Według tej metody żywienia niemowlak sam decyduje, które produkty podane przez rodzica zje oraz w jakiej ilości. Produkty od początku podawane są z rodzinnego stołu, pokrojone w kawałki, dostosowane do wielkości rączek dziecka.

Czy dania ze słoiczków są zdrowe?

Desery dla niemowląt i inne gotowe dania w słoiczkach są alternatywą dla domowych posiłków. Producenci zapewniają, że zostały one przygotowane ze zdrowych produktów, pochodzących z kontrolowanych upraw. Nie ma zaleceń, które stwierdzałyby, że gotowe produkty są bardziej wartościowe, niż świeże domowe posiłki. Słoiczki są za to łatwe do przygotowania, a ich podanie mało czasochłonne. Jeżeli wybieramy dania ze słoiczków, warto zapoznać się z ich składem i wybrać takie, które nie mają zbyt wielu dodatków.

Kiedy można zacząć podawać dziecku kiszonki?

Kiszone ogórki oraz kapusta mają więcej wartości odżywczych, niż surowe warzywa. Często zawierają jednak spore ilości soli, która nie jest zdrowa dla niemowlaka. W związku z tym kiszone warzywa możemy podawać dziecku w małych ilościach i niezbyt często. Przed podaniem warto opłukać je w wodzie, a ogórka podać obranego ze skórki.

Czy można stosować przyprawy do potraw dla dziecka?

Domowe dania dla dziecka nie powinny zawierać soli oraz cukru. Można je jednak przyprawiać ziołami. Zaleca się doprawianie potraw naturalnymi ziołami oraz przyprawami bez dodatku soli, np. koperkiem, natka pietruszki, kminkiem itp.

Jak wprowadzać pokarmy, które są potencjalnymi alergenami?

Po 6. miesiącu życia możemy dziecku podawać także produkty, które uznawane są za potencjalnie alergizujące. Unikanie takich produktów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii w okresie późniejszym. Konieczna jest jedynie uważna obserwacja, jaka jest reakcja dziecka na podany produkt.

Kiedy można wprowadzić do diety jajko kurze?

Jajo kurze jest produktem mogącym wywołać alergię. Zaleca się jednak wprowadzanie jajka razem z innymi produktami, w momencie rozszerzania diety, zarówno białko, jak i żółtko. Jaja nie mogą być surowe.

Co podawać zamiast jogurtów, serków, jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie?

W takiej sytuacji można podać maluchowi jogurty kokosowe, sojowe lub owsiane. W sklepach dostępnych jest coraz więcej produktów, których można używać w zastępstwie przetworów mlecznych.

Czy można podawać niemowlakowi grzyby hodowlane – pieczarki lub boczniaki?

Grzyby leśne są bezwzględnie zakazane w żywieniu niemowlaka. Natomiast gotowane pieczarki i inne grzyby hodowlane można spokojnie podawać maluchowi, który jada posiłki stałe.