Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 styczeń 2022 20:27

W jaki sposób hydraulika maszyn rolniczych wpływa na wydajną pracę w rolnictwie?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
szybkozłącza szybkozłącza pixabay

Hydraulika siłowa jedna z najważniejszych dziedzin hydrauliki. Zajmuje się budową układów hydraulicznych, które wykorzystując energię cieczy, napędzają całe układy mechaniczne.

Układy hydrauliczne to ściśle współdziałające ze sobą zestawy elementów, które umożliwiają sterowanie najbardziej zaawansowanymi częściami, wymagającymi dużej mocy. Rozpatrując cały układ, warto wspomnieć o jego pojedynczych składowych — przewodach, szybkozłączach czy pompach. To dzięki nim hydraulika maszyn rolniczych jest uznawana za jeden z kluczowych aspektów technologii rolniczej.

Jaka jest rola hydrauliki siłowej? 

Hydraulika siłowa to zamknięty układ, w którym występuje wymuszony przepływ cieczy pod wysokim ciśnieniem. Celem jest wytworzenie dużej energii, która jest przejmowana przez siłowniki hydrauliczne i inne elementy wprawiające w ruch maszyny rolnicze. Hydraulika maszyn rolniczych pozwala na skuteczne działanie ciągników, przyczep oraz kombajnów. Umożliwia manewrowanie maszynami podczas pracy oraz w czasie poruszania się po drodze. Odpowiada za bezpieczeństwo korzystania z maszyn, zatrzymanie pojazdu w odpowiednim miejscu i zapobiega jego stoczeniu się na nierównej powierzchni. W tym układzie liczą się również takie elementy, jak szybkozłącza, które łączą najważniejsze przewody układu i odpowiadają za jego szczelność.  

Najważniejsze elementy hydrauliki w maszynach rolniczych 

Każdy układ jest tak wytrzymały, jak jego najsłabszy element. Dlatego warto dbać o wszystkie, nawet te najmniejsze części rolnicze, których nie widać. Można je nabyć w internetowych sklepach rolniczych, a następnie z łatwością wymienić. Najbardziej istotne w układach hydraulicznych są: 

  • siłowniki hydrauliczne - wprawiają tłoki w ruch, dzięki istnieniu wysokiego ciśnienia, 
  • pompy - stanowią element napędowy układu, umożliwiają przepływ cieczy i pozwalają na kontrolę tego przepływu.
  • szybkozłącza - jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane do błyskawicznego łączenia przewodów. Gwarantują zachowanie pełnej szczelności systemu hydraulicznego, która jest najważniejszym warunkiem działania całej hydrauliki siłowej.
  • filtry i oleje - umożliwiają oczyszczanie cieczy roboczej z osadów, z kolei oleje pozwalają na zachowanie wysokiego ciśnienia w układzie i przenoszenie sił i energii. 

To dzięki powyższym elementom hydraulika maszyn rolniczych może być w pełni sprawna, gwarantując bezpieczną i wydajną pracę wszystkich układów w ciągnikach i innych maszynach rolniczych.  

Elementy hydrauliczne w systemach zawieszenia belki zaczepowej 

Jednym z licznych zastosowań hydrauliki siłowej w maszynach rolniczych jest system zawieszenia belki zaczepowej. Umożliwia on zachowanie bezpieczeństwa na drodze w czasie transportu maszyn rolniczych, które są podczepiane do traktora. W ten sposób następuje redukcja obciążeń, które maszyny mogą przenosić na ciągnik. Wszystkie siły są rozprowadzane w równomierny sposób, dzięki czemu transport jest płynny i nie powoduje żadnych utrudnień na drodze.