Wydrukuj tę stronę
środa, 26 kwiecień 2023 16:37

Praca zdalna – wady i zalety

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
praca zdalna praca zdalna mat.prasowe

Praca w trybie home office to dla wielu branż standard. Dla niektórych pracowników jest to jednak nowość. Jakie są wady i zalety pracy zdalnej? Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na przejście na taką formę współpracy z firmą?

 

Praca w trybie home office – jakie są jej najważniejsze zalety?

Jedną z najważniejszych zalet pracy zdalnej w domu jest jej elastyczność. Godzina rozpoczęcia pracy nie jest ściśle ustalona (chyba że pracodawca zaplanował inaczej), co pozwala lepiej pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Wyjście do przychodni, podjechanie do apteki, zaproszenie dziecka do przedszkola – jest to możliwe bez brania wolnego dnia w pracy. Wiele osób, które doświadczyło już pracy zdalnej, podkreśla, że wpłynęła ona pozytywnie na poziom ich koncentracji. Open space czy nawet mniejsze, ale wypełnione ludźmi biuro, nie zawsze sprzyja utrzymaniu uwagi. O ile zapewni się sobie odpowiednie warunki do pracy w domu, można mieć spokój i ciszę. Home office to również oszczędność czasu na dojazdach do pracy, a także możliwość zredukowania kosztów transportu. W przypadku osób z mniejszych miejscowości jest to szansa ubiegania się o lepsze stanowiska pracy bez konieczności przeprowadzki i związanych z nią kosztów. Poszerza się również zakres branż, w którym możemy szukać zatrudnienia, w tym o takie dziedziny jak marketing, programowanie czy grafika cyfrowa.

Wady pracy zdalnej – które mogą najbardziej doskwierać?

Brak dostatecznego poziomu motywacji do pracy może sprawiać, że część osób nie będzie w stanie wyrobić określonych norm. Spadek wydajności związany z rozpraszaczami (członkami rodziny, rozrywkami w Internecie) może doprowadzić do tego, że może dostrzec to szef. W przypadku osób samozatrudnionych efektem może być spadek zarobków. Minusem pracy zdalnej jest konieczność zapewnienia sobie samemu wszelkich niezbędnych sprzętów – sprawnego komputera, telefonu i szybkiego łącza internetowego. Wszelkie wydatki za prąd ponosi pracownik. Osoby komunikatywne i towarzyskie, które motywuje kontakt z innymi, mogą w tej sytuacji stracić energię i rozleniwić się. Bywają też tacy pracownicy, którzy muszą mieć nad sobą nadzór – dopiero wtedy wydajnie pracują.