Wydrukuj tę stronę
wtorek, 09 listopad 2021 14:55

Na jakie organizacje pożytku publicznego można oddać 1% podatku w 2021 roku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
1% podatku 1% podatku

Możliwość oddania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) jest dostępna dla podatników już od kilku lat. Warto przypomnieć, że jest to sposób na wsparcie wybranej przez siebie stowarzyszania lub fundacji, bez ponoszenia żadnych kosztów. Wystarczy poprawie wypełnić deklarację PIT i złożyć ją w terminie.

 

  1. Jakiej organizacji pożytku publicznego można oddać 1% podatku?
  2. Status organizacji pożytku publicznego a oddanie 1% podatku - czy na wszystkie OPP można przeznaczyć podatek?
  3. Organizacja pożytku publicznego - jak sprawdzić status w wykazie organizacji pożytku publicznego?

Jakiej organizacji pożytku publicznego można oddać 1% podatku?

Oddanie 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego to przywilej osób fizycznych. Dzięki temu podatnicy, nie ponosząc przy tym żadnych wydatków, mogą wesprzeć wybrany przez siebie NGO. Pieniądze, które trafią na konta fundacji, stowarzyszeń i organizacji to część podatku dochodowego, który musi zapłacić osoba fizyczna. Jeżeli podatnik wskaże miejsce, do którego mają wpłynąć wpłacane przez niego do Skarbu Państwa pieniądze, trafią one do NGO. W przeciwnym razie zostaną ujęte we wspólnej puli, a o ich wydatkowaniu w ramach dystrybucji środków państwowych zadecyduje Ministerstwo Finansów.

Coroczne zeznanie podatkowe to zatem dobry czas, aby wesprzeć wybrany przez siebie projekt społeczny. Warto wiedzieć, że lista NGO, którym podarować można część podatku, jest szeroka. Różnorodnością odznaczają się również cele statutowe OPP. Wybierać można spośród wielu akcji, które m.in. zajmują się ratowaniem zwierząt, wspieraniem leczenia ludzi, likwidacją ubóstwa czy też renowacją zabytków.

1% podatku przekazywany jest do NGO na podstawie prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT 36 lub 37. W zeznaniu podatkowym należy ująć numer KRS organizacji, a także dokładną kwotę, jaką przekazać chcemy na ten cel. W wyliczeniu konkretnej sumy pomagają programy księgowe. Kwotę obliczyć można również samodzielnie.

Warto wiedzieć, że oddana część podatku nie musi wynosić dokładnie 1% podatku. Możliwe jest przekazanie także mniejszej części podatku dochodowego. Maksymalna część to jednak 1%.

Podczas wypełniania zeznania podatkowego szczególnie istotna jest poprawność danych. W przypadku błędu przy wpisywaniu numeru KRS, poprawa danych nie zawsze jest możliwa. Błędnie podane informacje skutkują natomiast tym, że pieniądze nie trafią do wybranej organizacji. Taka sama sytuacja ma miejsce również wtedy, kiedy zeznanie podatkowe zostanie złożone do Urzędu Skarbowego po terminie.

1% podatku opp

1% podatku opp

Status organizacji pożytku publicznego a oddanie 1% podatku - czy na wszystkie OPP można przeznaczyć podatek?

Mimo że 1% podatku można przekazać dowolnej, wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, ważne, aby znajdowała się ona w wykazie OPP.

Wykaz OPP aktualizowany jest przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Na liście znajdują się organizacje, które posiadają aktualny na dany rok podatkowy status OPP, zgodnie z art. 27a ust.1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na wykazie znaleźć można także dane niezbędne do wpisania w rozliczeniu rocznym, czyli numer KRS.

Organizacja pożytku publicznego - jak sprawdzić status w wykazie organizacji pożytku publicznego?

To, czy organizacja NGO posiada oficjalnie status organizacji pożytku publicznego zweryfikować można w wykazie, dostępnym na wielu stronach. Status wybranego stowarzyszenia czy fundacji sprawdzić można za pomocą numeru KRS lub nazwy.