Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 sierpień 2021 17:08

Jak dobrze wybrać glebogryzarkę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Agrostal Agrostal pixabay

Glebogryzarka to dobre rozwiązanie zarówno dla właścicieli ogrodów i terenów zielonych, jak również pól uprawnych. Pozwala na znaczące przyśpieszenie prac ogrodowych i rolnych, a także na osiągnięcie dużo lepszych efektów niż te, które można uzyskać za pomocą szpadla czy wideł.

Oczywiście, jeśli jest to niewielki ogródek, zakup urządzenia będzie niepotrzebny. Jednak rolnicy, właściciele terenów zielonych czy firmy wykonujące prace ogrodowe powinny mieć je na wyposażeniu. Oferta glebogryzarek dostępnych na rynku jest ogromna i zakup tej właściwej może być twardym orzechem do zgryzienia. Jest jednak kilka czynników, jakie warto wziąć pod uwagę – wielkość uprawianego terenu i rodzaj występującej tam gleby. Ponadto warto sobie zadać pytanie o wagę i wymiary glebogryzarki oraz stwierdzić, czy będzie ona używana do innych celów.

Dobór glebogryzarki do wielkości uprawianego terenu

Czym większa jest powierzchnia uprawianego terenu, tym mocniejsza powinna być wybrana glebogryzarka. Większa musi być także jej szerokość pracy. Do małych ogrodów wystarczy urządzenie o powierzchni pracy do 36 cm. Właściciele większych terenów i działek do 1000 m powinni wybrać urządzenie o szerokości pracy do 80 cm. Do uprawy większych terenów niezbędna jest nie tylko większa powierzchnia robocza, ale także wyższa moc silnika glebogryzarki. Do pracy na polach uprawnych, dużych działkach i innych terenach zielonych o większej powierzchni warto nabyć glebogryzarkę posiadającą silnik z napędem spalinowym. Takie urządzenia charakteryzują się dużą wydajnością pracy, spulchniają glebę na większej głębokości i dobrze sprawdzają się na terenach o wielkiej powierzchni i twardej ziemi.

Glebogryzarka i dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są modele glebogryzarek z dodatkowymi funkcjami. Mogą pełnić funkcję wertykulatora lub aeratora. Naprawdę zaawansowane glebogryzarki posiadają także inne zastosowania pozwalające na kompleksową pielęgnację terenów zielonych lub uprawę gruntów rolnych. Mogą zatem służyć do czynności tj.: odśnieżanie, zbieranie śmieci, zamiatanie, walcowanie, koszenie i sianie.

Podsumowanie

Na wybór glebogryzarki wpływ ma wielkość uprawianego terenu, rodzaj gleby oraz inne oczekiwania właściciela terenu co do zastosowania urządzenia. Warto więc przemyśleć powyższe kwestie i wybrać glebogryzarkę z odpowiednią powierzchnią pracy, mocą silnika, rodzajem napędu i dodatkowymi akcesoriami. Szeroką ofertę sprzętu rolniczego oferuje np. firma Agrostal (https://agrostal.com.pl)