Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45

Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sprawy karne sprawy karne pixabay

Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

Jeśli jednak splot nieszczęśliwych wypadków sprawi, że zasiądziemy na krześle do przesłuchań, warto mieć ze sobą adwokata. Co więcej, jego obecność już w momencie zatrzymania może mocno wpłynąć na losy całego toczącego się względem nas postępowania. Jak pomóc może adwokat?

Przesłuchanie z adwokatem

Każdy z nas ma prawo do adwokata. Korzystając z tego prawa, również w momencie, gdy zostaje zatrzymany przez organy ścigania może poinformować funkcjonariuszy ich żąda kontaktu ze swoim adwokatem. Przesłuchanie to duży stres dla każdego, nawet osób, które miały już za sobą swoje pierwsze przesłuchania. Nerwy są jednak tym aspektem, który stawia nas na gorszej pozycji względem prowadzącego przesłuchanie funkcjonariusza, nawet jeśli nie mamy nic na sumieniu. Policja w trakcie przesłuchań stosuje różnego rodzaju zabiegi psychologiczne by skłonić nas do wyjawienia istotnych faktów sprawy, nierzadko obarczając w ten sposób siebie. Jednym z takich zabiegów jest wyjawienie informacji, i inna osoba przesłuchiwana w tej sprawie zeznała na naszą niekorzyść. Także luźna rozmowa z funkcjonariuszem nigdy nie jest luźna. Wystarczy bowiem, że dany funkcjonariusz zostanie wezwany w danej sprawie na świadka, a wyjawione podczas wymiany zdań fakty znajdą się w protokole. Przesłuchanie z adwokatem daje nam szanse na pełne poszanowanie naszych praw oraz przeprowadzenie przesłuchania na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, bez presji i technik psychologicznych. Doświadczony adwokat, dla którego sprawy karne to codzienność, bez trudu poradzi sobie w takich sytuacjach, dając nam wsparcie merytoryczne jak i psychiczne.

Żądanie adwokata

Prawo do adwokata ma każdy zatrzymany. Nie jest to jednak prawo, które realizuje się samo z siebie. Nic nie dzieje się z automatu. Jeśli chcesz kontaktu z adwokatem to musisz zgłosić takie żądanie funkcjonariuszowi w trakcie zatrzymania lub na przesłuchaniu. Nie musisz znać numeru jego telefonu. Możesz zadzwonić do bliskiej Ci osoby, która w Twoim imieniu skontaktuje się z adwokatem.

Odmowa kontaktu z adwokatem

Odmowa kontaktu z adwokatem lub próba odciągnięcia tej czynności powinna zawsze zostać zaprotokołowana. Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim obrońcą to odmów składania zeznań, masz do tego prawo. Jeśli utrudniono lub uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem to poproś o wpisanie tego faktu do protokołu, a jeśli nie odnajdziesz go w protokole nie podpisuj go. Masz do tego prawo.

Adwokat dla świadka

Czy osobie wezwanej na przesłuchanie w charakterze świadka potrzebny jest adwokat? Wydaje się, że nie. Nic bardziej mylnego. Wezwania w charakterze świadka, to częsty zabieg, który ma uśpić naszą czujność. Jego celem jest doprowadzenie danej osoby do organów ścigania, a po przesłuchaniu, postawienie jej zarzutów. I tak świadek staje się zatrzymanym. W takiej sytuacji przydałby się adwokat.