Wydrukuj tę stronę
środa, 15 grudzień 2021 11:45

Wykładziny dywanowe – rodzaje i zastosowanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wykładziny dywanowe wykładziny dywanowe pixabay

Wykładziny dywanowe sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się bardziej przytulnie, stąpanie po podłodze jest przyjemniejsze, a wnętrze zyskuje niepowtarzalny design.

Nie ma się więc co dziwić, że są one bardzo popularne i często goszczą na podłogach w naszych domach. Czy wiesz jakie rodzaje wykładzin dywanowych są dostępne w sklepach i jakimi cechami się one charakteryzują?

Naturalne wykładziny

Wykładziny dywanowe można podzielić na dwie grupy – naturalne i syntetyczne. Wśród pierwszej z nich wyróżniamy wykładziny z wełny owczej. Ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność, dlatego doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których stoją ciężkie meble. Co więcej, mają one właściwości antyelektrostatyczne i pochłaniające wilgoć. Dlatego wełniana wykładzina będzie miękka w dotyku, wytłumi hałasy i będzie chronić przed zimnem. Kolejnym rodzajem wykładzin naturalnych są te zrobione z sizalu. Niestety nie są one odporne na wilgoć, ponieważ pod jej wpływem ulegają skurczeniu. Nie są też tak samo miękkie. Dlatego najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach biurowych. Ciekawym rozwiązaniem są również wykładziny z trawy morskiej. Są wodoodporne i mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie wchłaniają kurzu. Świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu naturalnym, skandynawskim albo boho.

Syntetyczne wykładziny

Wśród wykładzin podłogowych z tworzyw syntetycznych znajdują się te z poliestru i polipropyleny oraz z polamidu. Dwa pierwsze materiały są stosunkowo trudne do utrzymania w czystości, ponieważ nie nadają się do czyszczenia chemią. Co więcej, bardzo łatwo się odkształcają, są szorstkie i sztywne. Dlatego są one coraz rzadziej stosowane.  Wykładziny z polamidu to nowoczesna alternatywa dla dywanów z poliestru i polipropylenu. Są dużo bardziej trwałe i odporne na odkształcenia. Co więcej, nie niszczą się pod wpływem środków chemicznych, dlatego z powodzeniem można je czyścić. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Dlatego często wykorzystuje się je w biurach oraz na dużych powierzchniach.

Sprawdź ofertę na stronie https://theflooring.pl i zobacz najnowsze trendy. Sklep ma także swój showroom w Lublinie.