Wydrukuj tę stronę
niedziela, 22 sierpień 2021 11:51

Termomodernizacja - na czym polega i jak się do niej przygotować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cement cement unsplash

Prace termomodernizacyjne mają na celu dostosowanie budynku do mniejszego poboru ciepła m.in. w domu jednorodzinnym, czy innym, dowolnym obiekcie budowlanym. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych oraz odpowiedniego przygotowania się do realizacji procesów modernizacyjnych.

Termomodernizację możemy kojarzyć w kontekście demontażu i utylizacji płyt budynków wielorodzinnych, których głównym budulcem jest azbest i cement. To zwykle w starym budownictwie, także tym "z wielkiej płyty", wykonuje się proces przystosowania termicznego do potrzeb mieszkańców. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpocząć projektowanie prac oraz na co przede wszystkim zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kwestie przygotowawcze do termomodernizacji budynku użytkowego.

Przed rozpoczęciem prac. Co ważne jako pierwsze?

Bez dobrego projektu żadna modernizacja nie będzie w stanie realnie odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. W kontekście termomodernizacji ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich prac, łącznie z etapem analizy energetycznej obiektu. Pozwala ona zmniejszyć ewentualne koszty naprawcze, a także nakierowuje wykonawcę na to, jakie materiały powinny zostać użyte w tym konkretnym przykładzie. Alternatywnym procesem jest audyt, który skupia się na analizie sytuacji zastanej, która stanowi obszerny dokument projektowy. To zwykle bardziej kosztowna opcja, dlatego użytkownicy domów planujący modernizację termiczną preferują wykorzystanie skróconych analiz. Po analizie czas na dobranie odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Produkty dociepleniowe i wykorzystanie systemu termomodernizacji

Jednym z surowców niezbędnych w procesie termomodernizacji obiektów budowlanych jest cement. Nowoczesne cementy cechują się szybkim schnięciem, błyskawicznym okresem wiązania i solidną wytrzymałością użytkową. Produkty cementowe przydają się w przypadku dokonywania napraw przed termomodernizacją. Jeśli chodzi o systemy dociepleniowe, składają się one przynajmniej z kilku części. Zaliczyć do nich możemy kleje, płyty izolujące, styropiany, masę szpachlową, grunt i tynk. Zanim tynk zostanie przytwierdzony do powierzchni, należy sprawdzić, czy podłoże ma odpowiednią charakterystykę dot. przyczepności. Można np. wykonać test, montując niewielki fragment płyt styropianowych, by po kilku dniach sprawdzić ich stabilność mocowania w pionie. Jeśli tynk okaże się zbyt kruchy, należy starą warstwę skuć i uzupełnić mieszanką, w skład której wchodzi cement i wapno.

Kiedy nie warto wykonywać termomodernizacji budynku?

Jeśli stary cement lub tynk na budynku jest w kiepskim stanie, nie powinniśmy zaczynać montowania termoizolacji. Innymi, niekorzystnymi sytuacjami jest m.in. gwałtowna pogoda, która zdecydowanie będzie ingerować w proces przygotowania budynku do modernizacji termicznej. Temperatura panująca na zewnątrz nie powinna przekraczać 29°C, zaś nie może być zbyt niska, niż 5°C. Negatywnie na pracę wpływa także deszcz - o ile jest gwałtowny i zacina na stronę elewacji budynku. W przypadku niewielkiej mżawki nie należy się przejmować.