Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 13:59

Pompa hydrauliczna – niezbędny element hydrauliki siłowej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pompa hydrauliczna Pompa hydrauliczna hydroserwishs

Hydraulika siłowa to w zasadzie nieodłączny element dzisiejszego świata przemysłu. Podstawowe odłamy gospodarki, na których wręcz się opiera, takie jak: górnictwo, rolnictwo, przemysł budowlany czy drogownictwo, bez działania systemów funkcjonujących dzięki hydraulice siłowej nie mogłyby w ogóle istnieć.

Dzięki tego rodzaju układowi maszyny są w stanie pracować na naprawdę dużym obciążeniu, nie tracąc przy tym na precyzyjności. W całej układance rozmaitych podzespołów tworzących ten solidny mechanizm to właśnie pompa hydrauliczna stanowi swego rodzaju centrum urządzenia.

Pompa hydrauliczna – działanie, sposób funkcjonowania

Pompa hydrauliczna jest podzespołem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ działa bardzo intensywnie. Pozostaje w ruchu od momentu włączenia silnika maszyny i nawet, gdy maszyna jest włączona, ale w spoczynku, pompa nadal działa. Jest przez to narażona na wzmożone zużycie i może ulegać częstszym awariom.

Maszyna opierająca się na działaniu hydrauliki siłowej składa się z kilku kluczowych elementów i ważne jest, aby każdy z nich pracował prawidłowo. Aby tak mogło być, przede wszystkim należy skupić się na poprawnym funkcjonowaniu pompy hydraulicznej, która napędza cały mechanizm. Jej zadaniem jest przetworzenie energii mechanicznej – z reguły wytwarzanej przez silnik spalinowy lub elektryczny w energię hydrauliczną. Pompa hydrauliczna zasila układ hydrauliczny, transportując przez połączone ze sobą podzespoły ciecz roboczą, czyli najczęściej olej. Jest on tłoczony pod odpowiednim ciśnieniem, obciążeniem oraz pod wpływem działania odpowiednich parametrów, dzięki czemu napędza poszczególne elementy oraz szczelnie domyka cały układ.

Pompa hydrauliczna

Pompa hydrauliczna

Pompy hydrauliczne – co robić, gdy pojawi się awaria

Sposób funkcjonowania pompy i możliwość jej nieustannej pracy niosą za sobą wiele korzyści, natomiast trzeba pamiętać o tym, że bez odpowiedniej dbałości o stan techniczny podzespołu może się zdarzyć tak, że ulegnie on awarii i wpłynie niekorzystnie na stan prowadzonych prac. Często firmy pracujące z ciężkim sprzętem związane są terminem wykonania usługi, którego niedotrzymanie może powodować ogromne straty, najczęściej finansowe. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto pamiętać o regularnym serwisie pompy hydraulicznej i reagować, zanim pojawi się uszkodzenie, które uniemożliwi funkcjonowanie maszyny na pewien czas. Oznakami tego, że pojawiła się usterka, mogą być nagły spadek mocy urządzenia, spowolnione działanie maszyny, brak płynności w wykonywanych ruchach czy znacznie zwiększone obroty. Możliwości wyjścia z tej sytuacji jest kilka. Możemy zdecydować się na zakup nowej pompy hydraulicznej, co zapewne przychodzi na myśl jako pierwsze i najprostsze rozwiązanie. To natomiast będzie wiązało się z dużymi kosztami oraz wydłużonym czasem oczekiwania na nowy podzespół. Nowy element najczęściej jest sprowadzany z zagranicy, co istotnie wydłuża czas wykonania usługi. Kolejną opcją jest wezwanie serwisu, który wykonuje naprawy, i sprawdzi, czy możliwa jest regeneracja pompy hydraulicznej. Często serwisanci po przeprowadzeniu diagnozy są w stanie naprawić uszkodzony element na miejscu, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, zabierają pompę na warsztat i tam dokonują profesjonalnej regeneracji pompy hydraulicznej. Oprócz tego możemy zdecydować się na wymianę pompy na używaną i już wcześniej zregenerowaną. Ogranicza to czas wykonania naprawy, nie musimy czekać tygodniami na nową pompę, a jednocześnie koszty takiej usługi nie są zbyt wygórowane. Dodatkowo wiele firm oferuje sześciomiesięczną gwarancję na zregenerowaną pompę.

Regeneracja pompy hydraulicznej

Regeneracja pompy hydraulicznej

Regeneracja pompy hydraulicznej czy zakup nowej

Profesjonalny serwis zajmujący się naprawą i regeneracją pom hydraulicznych powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółową diagnostykę, ustalić, gdzie leży problem, i wskazać dostępne możliwe rozwiązania oraz wycenę. Po ustaleniu zakresu prac może okazać się, że konieczna jest wymiana pompy. Jeśli dysponujemy finansami oraz czasem, najbardziej odpowiednim rozwiązaniem wydaje się zakup nowej pompy, natomiast bardziej opłacalny będzie zakup zregenerowanej wcześniej w serwisie pompy hydraulicznej. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, bo najczęściej jest to możliwe dosłownie od ręki, jak i pieniądze, ponieważ jest to zdecydowanie tańsze niż zakup nowej pompy hydraulicznej. Na rynku dostępne są najczęściej pompy firm: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth, a w szczególności używane są modele:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/