Wydrukuj tę stronę
piątek, 19 marzec 2021 09:40

Jak sprawnie i tanio wybudować dom?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
mbwesołek mbwesołek

Budowa własnego domu jest jednym z największych projektów w całym życiu wielu ludzi. Zapewne każdy z nas chciałby maksymalnie skrócić czas budowy domu oraz obciąć koszty do absolutnego minimum. Czasami staje się to niemożliwe w związku z naszymi wygórowanymi oczekiwaniami. Jak sprawnie i tanio wybudować dom, aby nie obciążać się wieloletnim kredytem z wysoką ratą miesięczną?

 

Wybranie gotowego projektu

Wybranie gotowego projektu nowego domu to świetny sposób na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki już na samym początku inwestycji. W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji, które z całą pewnością pomogą wybrać najlepszy projekt nowego domu. Przy wyborze warto wczytać się we wszystkie szczegóły, aby upewnić się, czy wszystkie aspekty techniczne projektu są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wybór gotowego projektu to również spora oszczędność czasowa.

Prosta bryła domu

W przypadku wyboru kształtu domu matematyka wydaje się bardzo prosta - im prostsza bryła, tym mniej za nią zapłacimy. Chcąc zaoszczędzić pieniądze na budowie domu, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby był on jak najprostszy pod kątem geometrycznym. Każde pożądane zakrzywienia będą wiązały się z koniecznością zapłaty znacznie większej kwoty pieniężnej.

Zrezygnuj z piwnicy

Nowoczesne domy są budowane w dużej mierze z pominięciem piwnicy. Koszt wybudowania domu z pomieszczeniem gospodarczym pod powierzchnią ziemi jest znacznie droższy. W cenę wchodzi nie tylko konieczność wykopania miejsca na odpowiednie fundamenty, ale również cena odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji. Piwnica w wielu przypadkach wydaję się zbędnym rozwiązaniem, dlatego warto zastanowić się, czy na pewno będzie ona dla nas najlepszą opcją.

Funkcjonalne rozwiązania

Wdrożenie funkcjonalnych rozwiązań w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardzo trafnym wyborem pod kątem finansowym. Do funkcjonalnych rozwiązań zazwyczaj zaliczamy:

  1. budowa obszernego pomieszczenia gospodarczego;
  2. budowa kotłowni;
  3. budowa przydomowej komórki.

Każde z tych pomieszczeń oprócz standardowego przeznaczenia, może również służyć, jako miejsce do przechowywania wielu rzeczy, które niepotrzebnie wprowadzałyby bałagan w naszym domu.

Niewielka powierzchnia zabudowy

Warto pamiętać, że całkowity koszt inwestycji budowlanej zależy również od wielkości działki, która zostanie zakupiona. Dlatego tak bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego projektu domu do rzeczywistego rozmiaru działki, aby nie marnować metrów kwadratowych, które często kosztują po kilka tysięcy złotych.

Wysoka jakość materiałów

Budowa nawet najtańszego domu nie może się obyć bez używania materiałów budowlanych wysokiej jakości. To właśnie dzięki nim nasz dom będzie mógł stać nawet 100 lat bez konieczności wykonywania generalnych remontów. Warto zatem wybrać producenta materiałów, jak np. mbwesołek, który swoją renomą będzie gwarantem wysokiej jakości. Porotherm Piła to doskonały produkt. Nawet wyższe wydatki z tym związane, będą się nam zwracały przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wniosek jest zatem taki, że na materiałach absolutnie nie można oszczędzać.

Budowa prostego domu nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Sporo osób myśli, że wystarczą do tego jedynie umiejętności oraz materiały budowlane. Budowa domu to jednak szereg problemów i kompromisów, które będą musiały zostać rozwiązane. W trakcie budowy mogą wystąpić różne sytuacje, które spowodują, że nasza motywacja spadnie, a finalny dom będzie odbiegał do wzorcowego projektu. Pozytywne podejście do całej budowy może pomóc nam zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również pieniędzy.