Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 styczeń 2021 16:42

Jak nauczyć się tworzenia stron internetowych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
web developer web developer

 Internet jest dziś naszą codziennością, dlatego branża IT rozwija się obecnie w rekordowym tempie. Strony internetowe i aplikacje możemy już liczyć w miliardach, a i tak wciąż powstają nowe.

Każda branża potrzebuje dobrych stron internetowych, dlatego Ci, którzy je tworzą, są dziś niezwykle potrzebni. To samo dotyczy aplikacji, które powoli stają się bardzo istotnym elementem naszego codziennego życia. Dlatego też web dewelopment jest branżą, w której stale brakuje specjalistów, co oznacza, że przebranżowienie się jest teraz najlepszą opcją. W jaki sposób zacząć naukę web developmentu i czym się podczas niej kierować? 

Metoda małych kroczków

 Nie od razu Rzym zbudowano – to antyczne przysłowie jest wciąż bardzo aktualne i pokazuje, że nauka jest pewnym procesem, który musi trwać pewną ilość czasu. Nie sposób stać się full-stack developerem w ciągu tygodnia, ponieważ ilość wiedzy, jaką trzeba przyswoić jest naprawdę bardzo duża. Tworzenie stron internetowych i aplikacji, to bardzo złożony proces, dlatego do nauki warto podejść ze spokojem i cierpliwością. Dobrze jest stosować metodę małych kroczków, czyli stopniowego przyswajania wiedzy. Dlatego też każdy, kto rozpocząć naukę tworzenia stron i aplikacji powinien pamiętać o tym, że jest to proces, który można zakończyć dzięki uporowi i cierpliwości, a wówczas wiele dróg będzie stało dla nas otworem. Branża IT ma rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, dlatego warto jest rozpocząć naukę web developmentu.

Kim jest web developer?

 Rozwój branży IT sprawił, że powstał naturalny podział na poszczególnych specjalistów, którzy zajmują się konkretną dziedziną programowania. Jeszcze 20 lat temu każdego, kto pracował w branży IT nazywano mianem informatyka, jednakże dziś istnieje bardzo precyzyjny podział. Wygląda on następująco:

  • front-end developer – ten specjalista zajmuje się całą warstwą widzialną strony, czy aplikacji, z którą kontakt ma użytkownik. To on odpowiada za ładny, przejrzysty i dokładny wygląd danej strony czy aplikacji.

  • back-end developer – każda witryna czy aplikacja działa w oparciu o back-end. Specjaliści z tej dziedziny odpowiedzialni są za stan techniczny strony, czy aplikacji. Właśnie dlatego ich praca jest tak bardzo istotna, mimo iż użytkownik nie ma z nią kontaktu.

  • full-stack developer – full-stack, to połączenie front-endowca z back-endowcem, co oznacza, że ten specjalista jest w stanie samodzielnie postawić stronę, czy aplikację od zera, aż do końca. Tak szerokie kompetencje sprawiają, że full-stack developer jest bardzo pożądanym specjalistą, ponieważ posiadanie w zespole kogoś, kto jest w stanie samodzielnie wykonać całą pracę, jest nie tylko opłacalne, ale także i bardzo praktyczne.

Bardzo łatwo wydedukować, że full-stack developer jest najlepiej opłacanym web developerem, ponieważ potrafi wykonać pracę dwóch specjalistów naraz. Wielu początkujących web developerów chce zostać właśnie full-stackami, gdyż jest to bardzo opłacalne.

Od czego zacząć naukę?

 Rozpoczynając naukę powinniśmy się skupić przede wszystkim na opanowaniu HTML. Gdy znamy już jego podstawy, to przychodzi czas na CSS, a dopiero później możemy zabierać się za JavaSpcritp, czyli fundament w web developmencie. Warto pamiętać, że przyswajanie wiedzy w branży IT jest bardzo podobne do nauki matematyki – jeżeli pominiemy jakiś dział, to trudno będzie zrozumieć, co dzieje się dalej.

Web developnet jest branżą, która bardzo szybko się rozwija i stale potrzebuje nowych specjalistów, dlatego warto jest rozpocząć naukę i stać się prawdziwym programistą.