Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 13:52

Gres szkliwiony na taras – wady i zalety takiego rozwiązania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
klink klink

Płytki tarasowe to produkt, który wybieramy raz na długie lata. Aby faktycznie posłużyły nam przez długi czas, musimy dobrze przemyśleć ich wybór. Należy wziąć pod uwagę różne parametry, które są ogromnie istotne przy zastosowaniu płytek na zewnątrz.

Pamiętajmy, by stawiać na jakość, która jest gwarancją dobrze wydanych pieniędzy. Płytki tarasowe to ważny element użytkowy oraz dekoracyjny. Dzięki dobrze dopasowanym do stylu płytkom możemy wprowadzić ciekawy klimat do całej aranżacji tarasu. Zyska na tym także nasz ogród. Idealnie dopasowana płytka to świetna dekoracja.

Jak powstaje gres szkliwiony?

Gres szkliwiony jest materiałem, który powstaje w procesie prasowania mieszanki krzemionkowej. Poddawany jest obróbce w bardzo wysokiej temperaturze – około 1200 stopni Celsjusza. To właśnie dzięki temu staje się tak wytrzymałym i odpornym produktem. Następnym krokiem jest nakładanie warstwy szkliwa, która może być dowolnie barwiona. Zastosowanie nowoczesnych technologii barwienia pozwala na uzyskanie rozmaitych wzorów i wersji kolorystycznych płytek. Nie ma problemu, by uzyskać płytki drewnopodobne, imitujące beton, marmur czy różnorodne kamienie naturalne. Jeśli chodzi o kolory, to również mamy ogromny wybór – biały, szary, grafit, kremowy, beżowy, brązowy, czarny i wiele innych.

gres szkliwiony

gres szkliwiony

Zalety gresu szkliwionego – ciekawe właściwości gresu

Gres szkliwiony może być stosowany w pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu oraz na zewnątrz. Istotną zaletą tego gresu jest jego wysoka odporność na zabrudzenia. Powierzchnia płytki pokryta jest szkliwem, na którym osadzają się cząsteczki brudu i nie wnikają głębiej w strukturę kafelków. To właśnie dzięki temu pielęgnacja szkliwionych płytek gresowych jest naprawdę prosta. Nieco bardziej problematyczne są płytki z gresu szkliwionego w wersji matowej. Te kafle mają inną powierzchnię, przez co brud wnika nieco głębiej i trudniej je wyczyścić. Wracając do zalet gresu – jest to materiał odznaczający się niską nasiąkliwością. Ponadto gres w wersji szkliwionej spotkamy w bardzo wielu wersjach kolorystycznych. Technologia, która stosowana jest do barwienia gresu, może nadać mu wygląd drewna, marmuru, betonu czy różnych kamieni naturalnych. Bardzo popularne stały się płytki podłogowe drewnopodobne, gdyż łączą w sobie wytrzymałość gresu z naturalnym wyglądem desek drewnianych. Trzeba przyznać, że zastosowanie takiego rozwiązania, czy to w salonie, czy kuchni, wprowadza do wnętrza przytulny klimat. Na pierwszy rzut ciężko stwierdzić, czy stąpamy po prawdziwym drewnie, czy po płytkach.

Wady gresu szkliwionego – o czym pamiętać, decydując się na gres szkliwiony jako pokrycie tarasu czy balkonu

Na rynku materiałów wykończeniowych istnieje taki produkt, jak gres szkliwiony mrozoodporny. Może on być stosowany jako posadzka na taras czy balkon. Jednakże musimy wziąć pod uwagę pewne minusy takiego rozwiązania. Gres szkliwiony jest nieco mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż np. kamienie naturalne czy gres techniczny. Warstwa szkliwa może po pewnym czasie zacząć się ścierać. Istnieją jednak preparaty impregnujące, których zadaniem jest ochrona gresu przed ścieraniem oraz tworzenie warstwy ochronnej, która nie przyjmuje tak bardzo cząsteczek brudu.

gres szkliwiony mrozoodporny

gres szkliwiony mrozoodporny

 

Gres szkliwiony jako płytki tarasowe – czy ten rodzaj gresu jest odpowiedni na taras?

Wybierając materiał na pokrycie posadzki tarasowej czy balkonowej, warto rozważyć zastosowanie płytek gresowych szkliwionych w wersji mrozoodpornej. Konieczne jest, aby płytki podłogowe miały w swoich parametrach informację na ten temat. Taki komunikat mówi nam, że płytki zostały poddane rygorystycznym próbom wytrzymałościowym. Istotne jest, by zwrócić uwagę na oznaczenie normy jakościowej – nasz klimat ma oznaczenie PNEN 202. Co to tak naprawdę znaczy? Płytki zostały poddane testom na zmiany temperatur wahających się od -15 do +15 stopni. Testy zamrażania i rozmrażania wykonywane są zazwyczaj 50-krotnie. Następnie sprawdza się, czy płytki uległy jakimkolwiek uszkodzeniom.

Na pewno każdy chce, aby płytki tarasowe pasowały do całej aranżacji i spełniły nasze wymagania pod względem estetyki. Technologia barwienia pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych. Jeśli chcemy, aby nasz taras wyglądał jak drewniany, mamy do wyboru płytki tarasowe drewnopodobne, które do złudzenia przypominają prawdziwe deski drewniane. Jeśli zależy nam na tym, aby taras był urządzony w wersji industrialnej, możemy zdecydować się na płytki tarasowe imitujące beton. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie ciekawą opcję.

Podsumowując, płytki tarasowe to bardzo ważna inwestycja. Wykończenie podłogi tarasu czy balkonu powinno być dobrze przemyślane. Warto zaczerpnąć inspirację z katalogów, stron internetowych czy po prostu od sąsiadów, którzy cieszą się pięknym tarasem przez lata. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby płytki na taras były mrozoodporne. Podłoga tarasowa to inwestycja na długie lata, więc stawiajmy na wysoką jakość produktów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/